Zaznacz stronę

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówi, że Unia Europejska składająca się z 27 państw musi opracować plany awaryjne, aby przygotować się na całkowite odcięcie dostaw rosyjskiego gazu po wojnie Kremla na Ukrainie. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w środę, że Unia Europejska składająca się z 27 państw musi opracować plany awaryjne, aby przygotować się na całkowite odcięcie dostaw rosyjskiego gazu po wojnie na Ukrainie. „To oczywiste: Putin nadal używa energii jako broni. Właśnie dlatego Komisja pracuje nad europejskim planem awaryjnym” – powiedziała prawodawcom w Strasburgu we Francji. UE nałożyła już sankcje na Rosję, w tym na niektóre dostawy energii, i odchodzi od dostaw kontrolowanych przez Kreml. Ale szef władzy wykonawczej UE powiedział, że blok musi być gotowy na wstrząsy z Moskwy i powiedział, że pierwsze plany zostaną przedstawione w połowie miesiąca.

Energia i perspektywa zimy bez wystarczającego ogrzewania domów i energii, aby utrzymać fabryki, mogą teraz stanowić podobne wyzwanie dla solidarności UE i źródło populistycznego podziału.

„Bardzo ważne jest, aby mieć europejski przegląd i skoordynowane podejście do potencjalnego całkowitego odcięcia rosyjskiego gazu” – powiedziała von der Leyen. Kilkunastu członków zostało już dotkniętych redukcją lub całkowitymi cięciami w dostawach gazu, ponieważ nasila się polityczny spór z Moskwą w sprawie inwazji na Ukrainę.

Podkreślając potencjalne wyzwania na przyszłość, Niemcy powiedziały w zeszłym tygodniu, że podejrzewają, iż Rosja może nie wznowić dostaw gazu ziemnego do Europy przez rurociąg Nord Stream 1 po planowanych pracach konserwacyjnych w lipcu, co komplikuje perspektywy na zimę.