Zaznacz stronę

W maju prezydent Joe Biden wystosował surowe ostrzeżenie dla Chin: Stany Zjednoczone przystąpiłyby militarnie do obrony Tajwanu, gdyby Chiny miały dokonać inwazji. „To zobowiązanie, które podjęliśmy”, powiedział Biden w odpowiedzi na pytanie dotyczące zamiaru USA dotyczącego ochrony Tajwanu. 

Chociaż Biały Dom szybko potwierdził , że komentarze prezydenta nie odzwierciedlają zmiany polityki, jego uwagi pojawiły się w czasie zwiększonego zaniepokojenia Chin inwazją na Tajwan oraz po inwazji Rosji na Ukrainę.

Ostrzeżenie Bidena kontrastowało z długoletnim stanowiskiem USA dotyczącym „strategicznej niejednoznaczności”, jeśli chodzi o Tajwan. Ta polityka sprawiała, że ​​nie było jasne, czy USA staną w obronie Tajwanu, jeśli Chiny dokonają inwazji, powiedział w wywiadzie dla CNBC Michael O’Hanlon z Brookings Institution.

Wszelkie potencjalne działania mogą mieć reperkusje dla globalnego łańcucha dostaw. Tajwan pozycjonuje się jako główny dostawca półprzewodników znajdujących się w tysiącach urządzeń elektronicznych, od iPhone’a po kluczowy sprzęt wojskowy. Jednak globalna zależność od Tajwanu w kwestii niezbędnych chipów została poddana wzmożonej kontroli w obliczu globalnego niedoboru.

Według danych TrendForce Tajwan stanowi 64% całego rynku odlewni chipów. Według TrendForce, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) odpowiadało za 53% całkowitych przychodów fabryki w 2021 roku.

„Myślę, że starsze pokolenia mogą pamiętać Tajwan, który produkował tanie zabawki”, powiedział Rupert Hammond-Chambers, prezes amerykańsko-tajwańskiej Rady Biznesu w wywiadzie dla CNBC. „To jednak naprawdę się zmieniło”.