Zaznacz stronę

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł, że Europa powinna przygotować się na odcięcie dostaw gazu z Rosji, ponieważ jego siły zbrojne próbują odeprzeć rosyjskie ataki na północnym wschodzie kraju.

Ostrzeżenie Zełenskiego o dostawach energii pojawiło się po tym, jak Rosja zawiesiła dostawy gazu do Niemiec przez gazociąg Nord Stream 1 w celu corocznych letnich prac konserwacyjnych. Planowana konserwacja gazociągu wzbudziła obawy, że Rosja może wydłużyć prace i jeszcze bardziej opóźnić dostawy gazu do Niemiec.

W innym miejscu trwają akcje poszukiwawczo-ratownicze w Chasiv Yar w Doniecku po katastrofalnym ataku rosyjskich rakiet na budynek mieszkalny w mieście. W chwili pisania tego tekstu wiadomo, że w ataku zginęły 33 osoby, w tym jedno dziecko.

Zełenski obalił twierdzenia, że ​​Rosja zrobiła „pauzę operacyjną” w ostatnim tygodniu, mówiąc, że z perspektywy Ukrainy działania wojenne trwają tak samo jak wcześniej, a jej siły „odpierają ataki na różnych kierunkach”.

Siły rosyjskie ostrzelały we wtorek Mikołajów na południu Ukrainy, a burmistrz miasta powiedział, że trafiono w dwie placówki medyczne i w budynki mieszkalne. Burmistrz Ołeksandr Sienkiewicz powiedział w poście w Telegramie, że Mikołajów „znalazł się dziś rano pod masowym ostrzałem”.

„Według wstępnych informacji rakiety uderzyły w dwa obiekty medyczne i budynki mieszkalne. Cztery osoby zostały ranne” – powiedział Sienkiewicz, a jego postowi towarzyszyły obrazy uszkodzeń i zniszczeń spowodowanych przez ogień.

Rosyjskie wojska nadal dokonują niewielkich, przyrostowych zdobyczy terytorialnych w Doniecku w Donbasie, przy czym Rosja twierdzi, że przejęła kontrolę nad miastem Hryhoriwka, poinformowało we wtorek brytyjskie Ministerstwo Obrony. Siły rosyjskie kontynuują również szturm wzdłuż głównego szlaku zaopatrzenia E-40 w kierunku miast Słowiańsk i Kramatorsk, poinformowało ministerstwo w najnowszej aktualizacji wywiadowczej na Twitterze.

Siły rosyjskie używają czołgów, armat i artylerii do niszczenia różnych osiedli na wschodniej Ukrainie, poinformowały we wtorek siły zbrojne tego kraju, a Wielka Brytania dodała, że ​​„siły rosyjskie prawdopodobnie utrzymują presję militarną na siły ukraińskie, jednocześnie przegrupowując się i przygotowując do dalszych ofensyw w bliskiej przyszłości.”

Wielka Brytania zauważyła również, że braki kadrowe rosyjskich sił zbrojnych mogą zmusić ministerstwo obrony do przejścia na nietradycyjną rekrutację. Obejmuje to rekrutację personelu z rosyjskich więzień dla prywatnej firmy wojskowej Wagnera, powiązanej z państwem rosyjskiej organizacji paramilitarnej.