Zaznacz stronę

O tynku elewacyjnym, z pewnością słyszał każdy z was. Niestety, nadal niewiele osób wie do jakich prac remontowych może on zostać wykorzystany. Jak sama nazwa wskazuje, jednym z najpopularniejszych zastosowań jeśli chodzi o tynk elewacyjny, jest oczywiście wykonywanie różnego rodzaju zdobień znajdujących się na fasadach budynku. O czym jednak należy pamiętać, kiedy wybieramy odpowiedni  tynk elewacyjny silikonowy? Jakie są jego właściwości? Na te, jak również i na wiele innych pytań dotyczących powyższego zagadnienia, odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule. 

Tynk elewacyjny – poznaj jego rodzaje

Podstawą, jeśli chodzi o dobór odpowiedniego tynku elewacyjnego dla naszych potrzeb, jest zapoznanie się z jego rodzajami, które możemy kupić. Jest ich kilka, a do najpopularniejszych z nich i tych, które najczęściej są stosowane zaliczamy przede wszystkim:

  • Tynki cienkowarstwowe mineralne,
  • Tynki cienkowarstwowe akrylowe,
  • Tynki krzemianowe,
  • Tynki silikonowe.

Przyjrzyjmy się jednak ostatniemu z wymienionych rodzajów tynków, czyli właśnie tynkowi elewacyjnemu silikonowemu. Jest to stosunkowo wymagający produkt, dlatego najlepiej, jeśli pracę przy jego wykorzystaniu wykonuje profesjonalista. Wymaga bowiem nie tylko odpowiednich narzędzi ale również i techniki nakładania. Nie każdy – nawet po dokładnym zapoznaniu się z instrukcją dołączoną do opakowania – będzie w stanie taką pracę wykonać. 

Czym wyróżnia się tynk silikonowy elewacyjny?

Zdecydowanie najbardziej charakterystyczną cechą, którą można przypisać tynkom silikonowym elewacyjnym jest to, że łączą one w sobie elementy trzech różnych rodzajów tynków: silikatowego, mineralnego oraz akrylowego. Jako spoiwo, w przypadku tynków elewacyjnych silikonowych, wykorzystuje się różnego rodzaju żywice. Dzięki temu, produkt zyskuje właściwości hydrofobowe a co za tym idzie, wyróżnia go wysoka paroprzepuszczalność. Jest bardzo odporny na wchłanianie brudu oraz różnego rodzaju zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu i z tego też względu najczęściej stosowany jest właśnie na budynkach wielorodzinnych znajdujących się w centrum miasta ale i nie tylko tam. Tynk silikonowy elewacyjny może być stosowany na różnych podłożach, w tym także na wełnie mineralnej  jak i na styropianie.