Zaznacz stronę

Albania jest krajem, który cieszy się dużą popularnością, jeśli chodzi o najczęściej wybierane kierunki podróży wakacyjnych. Nie ma w tym nic dziwnego – jest to kraj niezwykle bogaty kulturowo, ciekawy a przy tym – niezwykle tani. Niejednokrotnie słyszy się, że wakacje w Albanii kosztują mniej więcej tyle, co wyjazd nad polskie morze. Kwestią, która jest zdecydowanie najczęściej poruszana, kiedy mówimy o wyjeździe do Albanii, jest paszport. Zatem raz na zawsze rozwiejemy wątpliwości: Albania – paszport czy potrzebny czy też nie? W naszym poniższym artykule znajdziecie odpowiedź na powyższe pytanie. 

Wyjazd do Albanii – od czego zacząć przygotowania?

Według prawa, bez paszportu możemy udać się do krajów, które należą do strefy Euro oraz Schengen. Albania jednak nie należy do Schengen, a mimo to – według informacji zamieszczonych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, możemy do tego kraju jechać bez paszportu. Warunek jest jeden: paszport, na podstawie którego chcemy wyjechać do Albanii, musi być ważny przez minimum trzy miesiące od daty wyjazdu z Albanii. To niekwestionowana zaleta, jeśli chodzi o podróżowanie do tego kraju – minimum formalności związanych z organizacją wyjazdu. Musimy jednak pamiętać, że są pewne sytuacje, w których będziemy potrzebować paszportu, aby spędzić np. wakacje w Albanii. 

Kiedy może być potrzebny paszport na wyjazd do Albanii?

Według prawa, istnieją dwie sytuacje, w których będziemy potrzebowali paszportu, aby wyjechać do Albanii. Te sytuacje to:

  • Kiedy planujemy pobyt w Albanii dłużej, niż 3 miesiące. Wówczas konieczne jest ubieganie się o przedłużenie naszego pobytu w tym kraju poprzez Urząd Imigracyjny. Tam jednak sam dowód osobisty nie wystarczy – będziemy potrzebować do tego celu paszportu. 
  • W sytuacji, kiedy w czasie pobytu w Albanii niezbędne będzie skorzystanie przez nas z pomocy medycznej objętej naszym ubezpieczeniem. Nie chodzi jednak o zwykłą wizytę w przychodni, a np. o konieczność wykonania operacji w szpitalu.

Innymi słowy, mimo iż co do zasady nie potrzebujemy paszportu, aby wyjechać do Albanii, warto go ze sobą mieć. Wszak nigdy nie wiadomo, czy nie będzie nam on potrzebny – szczególnie, jeśli będziemy potrzebowali profesjonalnej opieki medycznej.