Zaznacz stronę

Pisanie recenzji nie jest czynnością łatwą. Wymaga nie tylko wiedzy, ale też i umiejętności tworzenia tego rodzaju tekstu. Dobrze jest także wcześniej sprawdzić, w jaki sposób pisać recenzje – ich przykłady znajdziecie na stronie https://stacjakultury.pl. Co jednak rzeczywiście będzie najistotniejsze, jeśli chodzi o napisanie rzetelnej a także pomocnej recenzji? Czy każdy może taką napisać? W naszym poniższym artykule odpowiemy nie tylko na te, ale też i na wiele innych pytań dotyczących pisania recenzji. 

Przede wszystkim – pisz o tym, co cię interesuje

Podstawą do napisania dobrej recenzji jest wybranie takiego tematu, który faktycznie nas zainteresuje. Wynika to przede wszystkim z ogromnej przyjemności pisania tego rodzaju tekstu. Co więcej, nie można zapominać o tym, w jakim celu tworzone są recenzje – osoba, która recenzuje to, co kompletnie jej nie interesuje, nie jest wiarygodna w swojej ocenie. Dobrze jest zatem na samym początku określić to, o czym chcemy napisać. 

Rób notatki!

Oglądanie filmu, serialu czy spektaklu teatralnego a także czytanie książki, to podstawa, jeśli chcemy na ich temat stworzyć recenzję. Warto jednak podkreślić, że robienie notatek przed stworzeniem finalnego tekstu będzie niezwykle ważne. Nie zawsze bowiem będziemy pamiętać o wszystkich aspektach, które chcemy w danym tekście poruszyć. Notatki z pewnością nam to zadanie ułatwią. Dzięki nim, z pewnością niczego, co będzie istotne dla naszej recenzji nie pominiemy.

Pisz takie teksty, jakie sam chciałbyś czytać

Niezwykle ważne przy tworzeniu recenzji jest to, aby zainteresować nią odbiorcę. Właśnie dlatego kluczowe w pisaniu recenzji jest dobranie odpowiedniego języka. Nie można też unikać wyrazów wartościujących, wszak recenzja nie jest niczym innym, jak właśnie subiektywną oceną wybranego przez nas tekstu kultury. Dopasowanie języka nie tylko do formy pisanej, ale też i do odbiorcy, jest zatem niezwykle ważne. 

Pisząc recenzję warto też mieć na uwadze to, aby zainteresować nią odbiorcę. Dlatego w wielu, najróżniejszych poradnikach bardzo często możemy znaleźć zdanie, które brzmi: pisz takie teksty, które sam chciałbyś czytać. Zdanie to, najlepiej oddaje istotę tworzenia recenzji, ale też i innych tekstów poświęconych szeroko pojmowanej kulturze.