Zaznacz stronę

Stany Zjednoczone mają dane wywiadowcze, że Rosja „kładzie podwaliny” pod aneksję dodatkowych terytoriów ukraińskich, które kontroluje, „z bezpośrednim naruszeniem suwerenności Ukrainy”, ogłosił we wtorek John Kirby, koordynator ds. Komunikacji Strategicznej w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa.

Przemawiając z sali odpraw Białego Domu, Kirby opisał, dlaczego Stany Zjednoczone uważają, że Rosja podejmuje kroki w celu aneksji dodatkowych części Ukrainy, podobnie jak wcześniej zaanektowała ukraiński Krym (2014). Kirby powiedział, że Rosja już instaluje pełnomocników do zarządzania tymi kontrolowanymi regionami. Mają też miejsce takie działania, jak zmuszanie mieszkańców do ubiegania się o rosyjskie obywatelstwo, wydawanie rosyjskich paszportów i przejmowanie kontroli nad infrastrukturą telekomunikacyjną.

„Widzimy liczne dowody w wywiadzie i w domenie publicznej, że Rosja zamierza próbować zaanektować dodatkowe terytorium Ukrainy” – powiedział we wtorek Kirby. „Rosja zaczyna wprowadzać wersję tego, co można nazwać podręcznikiem aneksji, bardzo podobnym do scenariusza, który widzieliśmy w 2014 roku. Już teraz Rosja instaluje nielegalnych pełnomocników na obszarach Ukrainy, które są pod jej kontrolą. I znamy ich następne ruchy.”

/CBS News/