Zaznacz stronę

Rosja i USA muszą kontynuować dialog na temat traktatu o broni jądrowej START, powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow po zapowiedziach Moskwy, że tymczasowo zawiesi inspekcje swoich obiektów objętych traktatem.

W rozmowie z dziennikarzami podczas telekonferencji Pieskow odmówił bezpośredniego skomentowania decyzji Rosji i skierował pytania do Ministerstwa Spraw Zagranicznych kraju, które wydało poniedziałkowe oficjalne oświadczenie. 

Zapytany, czy Moskwa jest gotowa do przedstawienia Waszyngtonowi dalszych propozycji w sprawie START, czy raczej czeka na pierwszy ruch USA, Pieskow powiedział: „Czas pokaże. Nie otrzymaliśmy jeszcze żadnych konkretnych propozycji w tej sprawie. Ale raz jeszcze powtarzamy: konieczny jest dialog”.

W poniedziałek rosyjskie MSZ poinformowało, że Rosja „zmuszona jest uciec się do tego środka ze względu na uporczywe dążenie Waszyngtonu do zresetowania działalności inspekcyjnej bez wcześniejszego uzgodnienia na warunkach, które nie uwzględniają istniejących realiów i stwarzają jednostronne korzyści dla Stany Zjednoczone i de facto pozbawiają Federację Rosyjską prawa do przeprowadzania inspekcji na terytorium amerykańskim”.

Rzecznik Departamentu Stanu USA powiedział w poniedziałek, że „zasady wzajemności, wzajemnej przewidywalności i wzajemnej stabilności będą nadal kierować amerykańskim podejściem do wdrażania traktatu New START, tak jak ma to miejsce od czasu wejścia w życie traktatu w 2011 roku”.

„Utrzymujemy w tajemnicy dyskusje między stronami dotyczące wdrażania traktatów” – dodał rzecznik.

/CNN/