Zaznacz stronę

Władimir Putin zamierza wykorzystać wielkie wrześniowe manewry Wostok na wschodzie Rosji, by przeprowadzić tajną mobilizację na wojnę z Ukrainą. Kreml chce także podnieść poziom gotowości bojowej i uzupełnić straty poniesione na polu walki – ocenił ukraiński ekspert wojskowy Mychajło Samuś.

Ekspert przewiduje, że na wrześniowe ćwiczenia Wostok zostanie wezwanych kilka tysięcy rezerwistów, którzy po przeszkoleniu udadzą się na front. – Wydaje się prawdopodobne, że rosyjska armia podczas manewrów będzie realizować zadania określone na podstawie doświadczeń wyniesionych z Ukrainy – powiedział.

Wostok 2022. Wielkie manewry na wschodzie Rosji


Mychajło Samuś podkreślił, że jednostki ze Wschodniego Okręgu Wojskowego Rosji, gdzie odbędą się ćwiczenia, zostały mocno przetrzebione podczas inwazji w Ukrainie i mogą mieć trudność ze skompletowaniem stanów osobowych na potrzeby szkoleń.

Każdego roku we wrześniu rosyjska armia bierze udział w wielkich manewrach, organizowanych na różnych kierunkach operacyjnych. Poprzednie ćwiczenia Wostok odbyły się w 2018 roku. W kolejnych latach szkolenia przeprowadzano w Centralnym, Południowym i Zachodnim Okręgu Wojskowym. W ubiegłorocznych manewrach Zapad, realizowanych na terytoriach Rosji i Białorusi oraz wodach Morza Bałtyckiego w pobliżu granic z Polską i Litwą, wzięło udział około 200 tys. żołnierzy.

/wiadomosci.radiozet.pl/
Dominik Gołdyn, więcej na: https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Polityka/Putin-szykuje-sie-na-wielkie-manewry-Wostok.-Moga-miec-ukryty-cel