Zaznacz stronę

Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że ich siły zbrojne ponownie uderzyły w krytyczne mosty rzeczne w okupowanym przez Rosję regionie Chersonia.

Jurij Sobolewski, pierwszy zastępca szefa chersońskiej rady obwodowej, powiedział, że w nocy 7 sierpnia wojsko ukraińskie „pracowało w kluczowych punktach szlaków logistycznych” Rosjan, w tym na głównym moście Antonowskim.

„Okupanci ogrodzili most z obu stron i nie pozwalają zbliżyć się okolicznym mieszkańcom. Sam most, według wstępnych danych, został poważnie uszkodzony”.

Most o długości jednego kilometra został kilkakrotnie trafiony przez ukraińską artylerię dalekiego zasięgu.

Siły rosyjskie w Chersoniu nadal wzmacniają swoją obecność w oczekiwaniu na ukraińską ofensywę. Serhii Khlan, doradca administracji regionu Chersonia, powiedział w weekend, że siły rosyjskie wysyłają ruch cywilny przez most elektrowni wodnej Kachowka, na północ od głównego mostu, i zezwalają cywilom na korzystanie z mostów pontonowych, aby uniemożliwić siłom ukraińskim atakowanie naziemnych linii komunikacyjnych nad rzeką Dniepr.

Khlan twierdził również, że siły rosyjskie umieściły systemy obrony przeciwlotniczej w dzielnicach mieszkalnych Chersonia.

Najwyższy ukraiński urzędnik w Chersoniu, Jarosław Januszkiewicz, powiedział w niedzielę, że „według informacji ukraińskiego wywiadu rosyjscy okupanci wydawali w Chersoniu ważne komunikaty przed możliwą ukraińską kontrofensywą sił zbrojnych, w tym informacje o dostawach gazu, elektryczności i wody”.

Burmistrz okupowanego Melitopola, Iwan Fiodorow, którego już nie ma w mieście, mówi, że siły rosyjskie „transportują codziennie od trzech do czterech konwojów sprzętu wojskowego przez Melitopol, prawdopodobnie w celu wzmocnienia swoich pozycji obronnych w Chersoniu i zachodniej części Zaporoża”. „

/CNN/