Zaznacz stronę

Wschodnia Ukraina:  (linia Wowczańsk-Kupyansk-Izyum-Lyman)

Siły ukraińskie prawdopodobnie kontynuowały lokalne uzyski terenu wzdłuż granicy obwodu charkowsko-ługańskiego 24 września. Rosyjski blogger twierdził, że ukraińskie oddziały szturmowe zajęły osady Hrianykivka i Horobivka w północno-wschodnim obwodzie charkowskim (około 70 km na wschód od Chuhuiv). Źródła rosyjskie dodatkowo wskazały, że siły ukraińskie kontynuują bitwy pozycyjne dalej na południe wzdłuż rzeki Oskil w pobliżu Kupjanska. Te rosyjskie informacje są zgodne z oświadczeniem ukraińskiego sztabu generalnego, że wojska ukraińskie odparły rosyjski atak na Pietropawłówkę, 7 km na wschód od Kupianska, co wskazuje, że siły ukraińskie dokonały dalszych zdobyczy na wschód od Kupianska. 

Południowa Ukraina:  (obwód chersoński)

24 września urzędnicy wojskowi zachowali milczenie operacyjne w sprawie ukraińskich manewrów naziemnych w obwodzie chersońskim, ale powtórzyli, że trwająca ukraińska kampania przechwytująca na południu Ukrainy nadal ma wymierny wpływ na rosyjskie zdolności na tej osi. Południowe Dowództwo Operacyjne Ukrainy zauważyło, że jednostki rosyjskie próbują rotować jednostki i przeprowadzać ograniczone manewry naziemne na nieokreślonych obszarach oraz ustanawiają nowe linie obronne, które są dalej usuwane z obecnej linii frontu. Oświadczenia te sugerują, że siły rosyjskie próbują przywrócić i zachować obecne zdolności bojowe poprzez rotację prawdopodobnie wyczerpanych jednostek i cofnięcie się na tyły w obliczu ciągłych ukraińskich ataków na rosyjskie obszary koncentracyjne.

Materiały z mediów społecznościowych dostarczają wizualnych dowodów, które potwierdzają zarówno ukraińskie, jak i rosyjskie twierdzenia o uderzeniach składających się na trwającą ukraińską kampanię w obwodzie chersońskim. Mieszkańcy Novej Kakhovki (60 km na wschód od Chersonia) zgłosili eksplozje w dniach 23-24 września, co potwierdzają oświadczenia Rosji i Ukrainy, że ukraińskie siły uderzyły w Nową Kachoowkę i pobliską elektrownię wodną Kachowka oraz dzielnicę Bersylav. Nagrania z Chersonia pokazują uszkodzenia mostu Antonivskyi po konsekwentnych ukraińskich atakach na most i rosyjskie środki transportu, a także obszary koncentracji w obszarze Chersonia. Rosyjskie źródło twierdziło, że siły ukraińskie zaatakowały pozycje rosyjskie na południe od Dniepru w rejonie Heniczaska (około 170 km na południowy wschód od miasta Chersoń i 40 km na północ od Krymu),

Obwód doniecki  (cel Rosji: Zdobyć cały obwód doniecki, terytorium będące przedmiotem roszczeń rosyjskich pełnomocników w Donbasie)

Rosyjskie wojska kontynuowały ataki naziemne w obwodzie donieckim 24 września. Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że wojska ukraińskie odparły rosyjskie ataki na północny wschód od Bachmutu w pobliżu Soledaru i Bachmutskie oraz na południe od Bachmutu w pobliżu Odradiówki, Kurdyumówki, Zajcewe i Mayorska. Rosyjskie źródła twierdziły, że bojownicy Grupy Wagnera atakują ukraińskie fortyfikacje w Zajcewie (8 km na południowy wschód od Bachmutu) i że oddziały Wagnera walczą w samym Bachmucie, chociaż nie można w sposób niezależny tego potwierdzić. Siły rosyjskie kontynuowały również rutynowe ataki naziemne wzdłuż zachodnich przedmieść Doniecka i próbowały atakować Kamyankę, Awdijewkę, Opytne i Newelskie. Źródła rosyjskie twierdziły, że 5. Brygada Donieckiej Republiki Ludowej (DNR) odparła ukraiński atak na Marinkę (na południowo-zachodnich obrzeżach Doniecka). Ukraiński Sztab Generalny dodatkowo poinformował, że wojska rosyjskie przeprowadziły ograniczony atak naziemny na Nowomychajłowkę, około 25 km na południowy zachód od Doniecka.Siły rosyjskie kontynuowały rutynowe ostrzały w całym obwodzie donieckim i we wschodnim obwodzie zaporoskim.