Zaznacz stronę

Prezydent USA Joe Biden świętował we wtorek decyzję Stanów Zjednoczonych o ratyfikacji wniosku Szwecji i Finlandii o przystąpienie do NATO, mówiąc, że ich przystąpienie do sojuszu sprawi, że będzie on „silniejszy niż kiedykolwiek”. 

„Szwecja i Finlandia mają silne instytucje demokratyczne, silną armię oraz silną i przejrzystą gospodarkę” – powiedział prezydent z pokoju wschodniego Białego Domu. „Spełnią wszystkie wymagania NATO – jesteśmy tego pewni – i uczynią nasz sojusz silniejszym, a Amerykę i Amerykanów bezpieczniejszymi”. 

Stany Zjednoczone są „zaangażowane w partnerstwo transatlantyckie”, powiedział Biden, zwłaszcza w obliczu inwazji rosyjskiego prezydenta Władimira Putina na Ukrainę. 

„W chwili, gdy Rosja Putina zniszczyła pokój i bezpieczeństwo w Europie, kiedy autokraci kwestionują same podstawy porządku opartego na zasadach, siła Sojuszu Transatlantyckiego i zaangażowanie Ameryki w NATO są ważniejsze niż kiedykolwiek”. powiedział Biden. 

Kiedy rozpoczęła się inwazja, „Putin myślał, że może nas rozbić” i „osłabić naszą determinację”, powiedział Biden.

„Kiedy Finlandia i Szwecja zwiększą liczbę sojuszników do 32, będziemy silniejsi niż kiedykolwiek — dodał prezydent USA.