Zaznacz stronę

Wygląda na to, że rząd Chin wspiera zbrojne działania Rosji w Ukrainie. Niezależna agencja informacyjna Tpyxa udostępniła na Twitterze wideo, na którym widać transport sprzętu wojskowego chińskiej produkcji na platformach kolejowych w Rostowie. Natomiast jak zaznaczył portal „Bulgarianmilitary”, to raczej nie jest sytuacja jednorazowa, ponieważ w najbliższych tygodniach z Pekinu może dotrzeć jeszcze więcej sprzętu przeznaczonego dla armii Putina.

Film nadesłany do agencji Tpyxa przedstawia wagony kolejowe w Rostowie. Platformy zajmowane są przez chiński sprzęt wojskowy. Na udostępnionym nagraniu widać pojazdy ciężarowe Iveco VM 90, które od 1999 r. wykorzystuje się w chińskiej armii do transportu piechoty czy amunicji.

Później został nagrany moment z ciężarówkami Shacman Shaanxi SX2300 8×8. Co ciekawe, jak podkreśla portal „Bulgarianmilitary”, te pojazdy mają o 2 tys. kg większą ładowność niż rosyjskie KamAZ’y. Znajdowały się tam także dwie cysterny, ciężarówka z zabudową serwisową oraz inne tego typu sprzęty.

Z materiału wynika, że Pekin potajemnie wspiera zbrojne działania Władimira Putina w Ukrainie. Nie jest to ciężka artyleria, ale wozy niezbędne do szybkiego uzupełnienia braków w rosyjskim wojsku na froncie.

Chiny i Rosja prowadzą własną grę

Pojawienie się chińskiego sprzętu w Rostowie może zapowiadać kolejne transporty, podkreśla portal „Bulgarianmilitary”. Według bułgarskiego portalu, wspieranie Rosji przez Chiny jest dla Pekinu testem sprzętu wojskowego w warunkach wojny. Z drugiej strony takie dowody dają też powód właściwym instytucjom do nałożenia międzynarodowych sankcji.

Krwawe walki wciąż trwają w południowo-wschodniej Ukrainie. Minionej nocy Rosjanie ostrzelali miasto Marganiec w obwodzie dniepropietrowskim. Tymczasem Ukraińcy niszczą rosyjskie jednostki w obiektach przemysłowych na terenie Melitopola, gdzie jak przekazał mer miasta Iwan Federow, miało zginąć ponad 100 żołnierzy nieprzyjaciela w wyniku ostatniego użycia przez Kijów zestawów rakietowym HIMARS.

/źródło: Wiadomości WP/