Zaznacz stronę

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że wczoraj wieczorem ogłoszono alarm lotniczy na prawie całej Ukrainie, co wzbudziło niepokój ludności. Tymczasem w Rosji parlament zatwierdził początkową aprobatę dla środków, które stawiają rosyjską gospodarkę na ziemiach zdobytych. Słowiańsk, miasto w Doniecku, które znalazło się na linii frontu wraz z postępem sił rosyjskich, stało się w ostatnich dniach celem rosyjskiej agresji. Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że bitwa o miasto będzie „kolejnym kluczowym konkursem” dla Ukrainy. Burmistrz miasta wezwał ludność cywilną do jak najszybszej ewakuacji, gdy siły rosyjskie zbliżają się do miasta. Wczoraj ostrzelano targ w centrum miasta, zabijając dwie osoby i raniąc siedem innych.Rosja skupiła się na zajęciu kolejnych części Donbasu w Doniecku, już po zajęciu sąsiedniej prowincji Ługańsk. Donieck doświadcza teraz ciężkiego ostrzału, tej samej strategii, którą rosyjskie siły stosowały w Ługańsku. Słowiańsk, Kramatorsk i Bachmut są teraz kluczowymi celami Rosji.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło, że wojsko FR zniszczyło dwa amerykańskie systemy rakietowe wysokiej mobilności, lepiej znane jako HIMARS. „Wysokiej precyzji pociski powietrzne zniszczyły 2 wyrzutnie rakiet wielokrotnych amerykańskich rakiet Himars i 2 składy amunicji w pobliżu Małotaranówki w Donieckiej Republice Ludowej” – stwierdziło ministerstwo w swojej ostatniej depeszy w środę.

Siły ukraińskie próbują powstrzymać rosyjskich bojowników na granicy między sąsiednimi obwodami Ługańska i Doniecka, powiedział Serhij Haidai, szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej. Haidai zaznaczył w środowym wystąpieniu, że rosyjscy okupanci ponieśli „znaczne straty”, próbując przejść z jednego regionu, który zajęli w zeszły weekend, do Doniecka w ramach ich misji, jak nazywa to Moskwa, „wyzwolić” Donbas.

Powiedział, że siły rosyjskie próbowały posuwać się w kierunku Doniecka, ale zostały odcięte na autostradzie Bachmut-Łysychańsk, biegnącej w pobliżu Biłohorówki. „Pod naciskiem naszych obrońców wróg został zmuszony do odwrotu” – napisał Haidai. Urzędnik zaznaczył, że siły rosyjskie nie były w stanie wykonać rozkazów natarcia z powodu „znacznych strat kadrowych”. „Podczas szturmu na sam Łysychańsk tysiące rosyjskich żołnierzy zginęło i zostało rannych. Ponadto rosyjscy okupanci borykają się z problemami z dostawami amunicji, ponieważ w ostatnich tygodniach ukraińskie wojsko zniszczyło kilka składów amunicji na okupowanych obszarach” – powiedział Haidai.