Zaznacz stronę

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział CNN, że jest wdzięczny za wsparcie militarne, jakie Ukraina otrzymała od Stanów Zjednoczonych, które zapewniły uzbrojenie o większych możliwościach w miarę przeciągania się wojny, jednocześnie wzywając Zachód do dalszego udzielania wsparcia wojskowego, aby pomóc Ukrainie utrzymać front.

„Stany Zjednoczone pomagają Ukrainie, pomagają bardzo silnie, ale to nie wystarczy, aby wygrać. Mam nadzieję, że moje zaufanie przyspieszy tę pomoc” – powiedział Zełenski w wywiadzie dla CNN „The Situation Room” w czwartek.

Dodał: „Chcemy zwiększenia tej pomocy – walczymy o naszą ziemię, nie chcemy, aby ludzie z różnych krajów walczyli o nasze terytorium. Ale Stany Zjednoczone są gospodarką światową i mogą nam pomóc zarówno bronią, jak i finansami ”.
Zełenski podkreślił wpływ Stanów Zjednoczonych na narody europejskie i sposób, w jaki można go dalej wykorzystać, aby wesprzeć Ukrainę.

„Stany Zjednoczone mogą wpływać na decyzje krajów europejskich — to też jest wsparcie polityczne. Muszę być szczery, niektóre kraje w Europie chcą równowagi między Rosją a Ukrainą. Ale dzięki pomocy USA zaczęły nas wspierać, tak więc, kiedy mówię o wielkości i szybkości wsparcia zbrojeń, apeluję nie tylko do Stanów Zjednoczonych, apeluję do wszystkich światowych przywódców i mówię, że szybsza pomoc, wzrost pomocy, uratuje życia Ukraińców i pomoże nam odzyskać terytoria zajęte przez Rosję – wyjaśnił.

Zapytany, czy wojna może się zakończyć przed końcem roku, Zełenski powiedział: „Nasz kraj pozostanie zjednoczony. Jeśli potężna broń od naszych partnerów przyjdzie do nas na czas i jeśli szczęście i Bóg będą po naszej stronie, to możemy osiągnąć wiele rzeczy przed końcem roku i możemy zatrzymać tę wojnę. Możemy zatrzymać przynajmniej militarną część tej wojny”. Zełenski powtórzył również swój apel do prezydenta USA Joe Bidena, aby odwiedził Kijów, mówiąc, że wyśle ​​to wiadomość do Rosji i świata.

„Chcielibyśmy zobaczyć prezydenta Bidena na Ukrainie. Słyszałem, że popiera ten pomysł. Są pewne elementy bezpieczeństwa, które stoją na przeszkodzie jego wizycie, rozumiemy to” – powiedział Zełenski. „Naprawdę myślę, że to pomogłoby Ukraińcom. Ukraińcy wspierają Stany Zjednoczone, zaufanie Ukraińców do Stanów Zjednoczonych jest bardzo wysokie, podobnie jak do Wielkiej Brytanii i Polski oraz krajów bałtyckich” – powiedział. Zełenski dodał: „Tak więc wizyty światowych przywódców, którzy są nie tylko partnerami, ale prawdziwymi przyjaciółmi – ​​dają sygnał, znak, że Stany Zjednoczone wspierają Ukrainę, ponieważ wierzą w zwycięstwo Ukrainy i nie boją się Rosji. Nie boją się Putina, bo świat jest znacznie większy niż jeden przywódca jednego kraju”.