Zaznacz stronę

Walka na północ od Słowiańska: Obie strony konfliktu na Ukrainie poinformowały o walkach na północ od Słowiańska w obwodzie donieckim, gdzie od tygodni siły rosyjskie próbują się przebić. Sztab Generalny ukraińskiego wojska poinformował, że kilka osiedli na północ od Słowiańska zostało ostrzelanych przez Rosjan, podczas gdy rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS twierdzi, że zajęto kluczową wioskę w okolicy.

Ukraina przygotowuje ofensywę: minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział brytyjskiej gazecie The Times, że armia tego kraju gromadzi „milionowe” siły bojowe, aby odzyskać ziemie na południu Ukrainy, które były pod rosyjską okupacją. Dodał, że ofensywa zostanie wzmocniona przez użycie broni zachodniej.

Siły rosyjskie oskarżane o „terror” wobec ludności cywilnej: ukraińscy urzędnicy twierdzą, że sytuacja humanitarna na okupowanych obszarach na południu pogarsza się, a rosyjski „terror” wobec ludności cywilnej nasila się. „Skala katastrofy humanitarnej będzie tylko rosła… W samym Chersoniu sytuacja jest znacznie łatwiejsza niż na wsiach i w małych miasteczkach, ale generalnie warunki życia są już nie do zniesienia” – powiedział Jurij Sobolewski, pierwszy zastępca szefa Administracji Regionalnej Chersonia.

Cywile zabici w strajkach w Charkowie: Co najmniej trzy osoby zginęły, a 28 zostało rannych w poniedziałkowych atakach na dzielnice mieszkaniowe w Charkowie, powiedział szef regionalnej administracji wojskowej Ołeh Synehubov.

Wzrasta liczba ofiar śmiertelnych w Chasiv Yar: Ratownicy znaleźli 29 ciał w gruzach po uderzeniu rosyjskiej rakiety w budynek mieszkalny w mieście Chasiv Yar we wschodnim regionie Doniecka na Ukrainie.

Rosja próbuje eksportować zboże: według ukraińskich służb wywiadowczych Moskwa próbuje eksportować zboże z okupowanych obszarów Zaporoża, ale rolnicy są wysoce niezadowoleni z oferowanych cen.