Zaznacz stronę

W konflikcie ukraińskim pojawia się nowy i potencjalnie bardzo istotny czynnik: zdolność Ukraińców do wykorzystania niedawno dostarczonych zachodnich systemów do uderzania w rosyjskie stanowiska dowodzenia, centra logistyczne i składy amunicji daleko poza linią frontu.

W minionym tygodniu na kilku okupowanych obszarach w regionach Doniecka, Ługańska, Zaporoża i Chersonia doszło do ogromnych eksplozji. Dostępne dowody, pochodzące ze zdjęć satelitarnych i zachodnich analityków, wskazują, że celowanie było bardzo skuteczne.
Od miesięcy ukraińskie wojsko domagało się od zachodnich partnerów precyzyjnej artylerii dalekiego zasięgu i systemów rakietowych. Teraz mają je i rozmieszczają ze znacznym skutkiem zarówno na południu, jak i na wschodzie kraju.
Ukraińskie wojsko nie zdradza wielu konkretów, ale Vadim Denysenko, wysoki rangą urzędnik w MSW, powiedział w środę, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni „przede wszystkim dzięki broni, którą otrzymała Ukraina, udało nam się zniszczyć ponad 20 magazynów z bronią i zapasami paliwa i smarów. To z pewnością wpłynie na intensywność ognia”.

Najlepszy w swojej klasie jest dostarczany przez USA system wielokrotnego startu rakietowego HIMARS, ale Ukraińcy otrzymali również haubice M777 z USA i Kanady oraz haubice dalekiego zasięgu Caesar z Francji.

Ponadto Wielka Brytania zobowiązała się do dostarczenia systemów rakietowych wielokrotnego startu M270 (MLRS), które są potężniejsze niż HIMARS, ale nie jest jasne, kiedy Ukraina ukończy szkolenie w zakresie tego systemu i go wdroży.

Wszechstronność HIMARS kryje się w jego nazwie: system rakiet artyleryjskich o wysokiej mobilności. Jego mobilność sprawia, że ​​trudniej jest go namierzyć, a jego załogę może stanowić zaledwie ośmiu żołnierzy. Rakiety dostarczone na Ukrainę mają zasięg od 70 do 80 kilometrów, a ich systemy nawigacji GPS sprawiają, że są niezwykle dokładne. Jak mówi Mick Ryan, analityk wojskowy i były australijski generał-major: „HIMARS służy do niszczenia krytycznych węzłów komunikacyjnych, stanowisk dowodzenia, lotnisk i ważnych obiektów logistycznych”.