Zaznacz stronę

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że sytuacja w Donbasie na wschodzie Ukrainy, epicentrum wojny, to „prawdziwe piekło”.

Opisując „wyższość ogniową” Rosji w swoim nocnym przekazie wideo, Zełenski powiedział, że siły ukraińskie „nadal nie mogą całkowicie złamać przewagi rosyjskiej armii w artylerii i sile roboczej, co jest bardzo odczuwalne w bitwach, zwłaszcza w Donbasie – Pisky, Avdiyivka i na innych kierunkach”.

„To po prostu piekło. Nie da się tego nawet opisać słowami – dodał.

W obliczu intensywnych walk w Donbasie Ukraina nakazała ewakuację mieszkańcom jednego ze swoich regionów, Doniecka, podczas gdy Kijów omawia z międzynarodowymi sojusznikami potrzebę większej ilości broni. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg rozmawiał z prezydentem Zełenskim o większej pomocy wojskowej dla Ukrainy, tweetując w środę, że „istotne jest, aby NATO i sojusznicy jeszcze szybciej udzielili Ukrainie jeszcze większej pomocy”.

Zełenski skomentował także początkowy sukces porozumienia między Rosją a Ukrainą, Turcją i ONZ umożliwiającego wznowienie eksportu żywotnych produktów z Ukrainy drogą morską.

„Naszym celem jest teraz zachowanie regularności: aby kiedy jeden statek opuszcza port, były też inne statki – zarówno te ładujące, jak i te, które zbliżają się do portu. Niezbędną zasadą jest ciągłość i regularność. Wszyscy konsumenci naszych produktów rolnych tego potrzebują” – powiedział.