Zaznacz stronę

„Ta rosyjska wojna przeciwko Ukrainie i całej wolnej Europie rozpoczęła się na Krymie i musi zakończyć się na Krymie – jego wyzwoleniu” – powiedział Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu we wtorek, 9 sierpnia 2022 roku.

„Dzisiaj nie można powiedzieć, kiedy to nastąpi. Ale ciągle dokładamy wszelkich starań, aby Krym został wyzwolony – dodał. 

„(…) Krym jest ukraiński i nigdy z niego nie zrezygnujemy” – powiedział.

Zełenski powiedział też, że rosyjska okupacja Krymu stanowi „zagrożenie” dla całego kontynentu i globalnej stabilności.

„Obecność rosyjskich okupantów na Krymie jest zagrożeniem dla całej Europy i globalnej stabilności. (…) Nie będzie stabilnego i trwałego pokoju w wielu krajach na wybrzeżu Morza Śródziemnego, dopóki Rosja będzie mogła wykorzystywać nasz półwysep jako swoją bazę wojskową – powiedział Zełenski.

Ukraiński prezydent przypomniał o historycznym znaczeniu półwyspu dla Ukraińców, mówiąc: „Nasze państwo jest domem dla narodów, których kultury i aspiracje narodowe ukształtowały się na Krymie. Dlatego, gdy pracujemy na rzecz wyzwolenia półwyspu, walczymy o przywrócenie integralności terytorialnej naszego państwa i o powrót do ojczyzny rdzennej ludności Ukrainy”.

We wtorek zgłoszono serię wybuchów na terenie rosyjskiej bazy lotniczej na Krymie. Ze strony ukraińskiej nie było ani słowa o jakimkolwiek ataku w tym rejonie. Nie wiadomo, czy Ukraina po raz pierwszy uderzyła na terytorium Krymu.

Rosja najechała, a następnie zaanektowała Krym w 2014 roku. Od tego momentu między państwami trwa wojna.